ASUS G51Jx SZ167V - Republic of Gamers - herný notebookASUS G51Jx SZ167V - Republic of Gamers - herný notebook

ASUS G51Jx SZ167V - herný notebook vyššej strednej triedy

Na oficiálnej stránke výrobcu sa môžeme dozvedieť nasledovnú základnú informáciu (voľný preklad):
  • obsahuje extrémne výkonnú grafickú kartu NVidia GeForce GTS 360M až s 1GB GDDR5 pamäte
  • pre lepší zážitok z hier je k dispozícii 3D audio systém s podporou EAX Adcanced HD 4.0 a CMSS
  • inteligentná klávesnica s podsvietením
  • posledný model procesora Intel i5 s technológiou Turbo Boots
Tak ako býva zvykom, nebudeme sa venovať parametrom ale skôr našim dojmom. Všetky technické údaje sú na stránke výrobcu, bohužiaľ na českej verzii stránky ich nenájdeme.
Začneme rozbalením, krabica je pomerne veľká lebo k notebooku sa dodáva aj elegantný ruksak. Po rozbalení nám ostane teda klasická krabica s notebookom tak ako ju poznáme u iných typov a ruksak:
Asus G51 Jx - Balenie
Ruksak je naozaj kvalitný a z dobrých materiálov. Škoda že je celý čierny, na fotke distribútorov na Slovensku je kombinovaný so žltou farbou a vyzerá to oveľa lepšie. Máme skúsenosti s ruksakmi pre notebooky, je to veľmi praktická vec a dostane naozaj zabrať keď sa používa. Čo je podstané naozaj veľmi dobre ochráni notebook a aj sa dobre prenáša.
Čo nás potešilo bola kvalitná myš ktorá je účasťou balenia. Je to Razer Abyssus s rozlíšením 3500dpi za ktorú bežne dáte aj 40€. Naozaj myš na hranie a veľmi dobre padne do ruky.
Asus 31
Súčasťou balenia sú návod na použitie, DVD s ovládačmi, utierka na display, páska na prichytenie káblov a darček v podobe prvých 14 dní hrania hry World of Warcraft. Hru si ale treba stiahnuť, inštalačné médium nie je súčasťou.
Asus 32
Teraz už k samotnému notebooku. Prvý vizuálny dojem je veľmi dobrý, posúdte sami:
Asus 38
Asus 38
Klávesnica nás zaujala nízkym zdvihom kláves ale pracuje sa s ňou veľmi pohodlne. Možno by sme skôr oželeli numerickú klávesnicu ktorá je dosť malá a v tejto kategórii notebookov aj menej podstatná.
Asus 38
Detail na klávesy, slovenské znaky nie sú problém:
Asus 38
A nechýbajú nálepky ako už býva zvykom, aj so zákadnými parametrami notebooku:
Asus 38
Zapíname notebook. Predinštalovaný operačný systém Windows 7 Home Premium v 64 bitovej verzii sa nás opýtal na jazyk v ktorom chceme komunikovať s počítačom a bežné otázky ako meno užívateľa, počítača, heslo užívateľa a inštalácia sa dokončila bez potreby extra zásahov.
Po naštartovaní operačného systému nás hneď zaujal display. Kvalita obrazu je veľmi dobrá, LED podsvietenie urobí svoje a naozaj to vidno. Farby sú živé a kontrast vynikajúci. Ten sa dá meniť v pomerne veľkej škále a určite si každý nájde to svoje nastavenie.
Ďalším príjemným prekvapením je podsvietenie klávesnice, posúdte sami:
Asus 38
Dá sa meniť jeho intenzita od najsilnejšej až po úplné vypnutie. Práca s notebookom v tme teda nie je žiadny problém. Veľmi príjemné sú aj dve svietiace trubice na bokoch zadnej strany displaya ktoré príjemne osvetľujú priestor za notebookom a tým pádom display neunavuje oči. Podsvietený je aj znak Republic of Gamers v strede.
Výrobca už nedodáva DVD pre obnovenie systému. Jednak je obraz pre obnovenie uložený na disku v skrytej oblasti ale môžeme si ho aj napáliť na DVD. Je na to priamo ikona na ploche ale okrem toho sa zobrazí správa po každom štarte či chceme vytvoriť DVD so zálohou.
Zálohovanie čistej inštalácie trvá pomerne dlho ... viac ako 2 hodiny (v našom prípade presne 2 hodiny aj 23 minút) a spotrebovalo 5 DVD. Stačia obyčajné jednovrstvové médiá (4,3GB), škoda že aplikácia nevie pripraviť obrazy pre dvojvrstvové médiá, bolo by ich menej. Možno je lepšia možnosť použiť zálohovanie systému vo Windows 7, tomu väčinou stačí 1 CD na bootovanie a 1 dvojvrstvové DVD so zálohou. Avšak toto je podporované výrobcom a naozaj ho doporučujeme urobiť. Predídete tým problémom pri obnove operačné systému v prípade poruchy disku.
A teraz krátko o výkone. Zaujímal nás výkon 7200 otáčkového disku ktorý sa javil trošku pomalý:
Asus 38
Z výsledkov vidno že náš dojem nebol celkom správny, je to disk ktorý má veľmi slušné parametre. Môžeme povedať že ak rýchlejší disk tak potom asi SSD ale cenová hladina by bola niekde úplne inde.
Na meranie grafického výkonu sme použili 3D Mark 2006. Výrobca udáva hodnotu 10648 ale tá je asi pre najvyššiu verziu s procesorom i7, my sme mali verziu s procesorom i5 520M a namerali sme pri štandardných parametroch (rozlíšenie 1280x1024, bez AA) 9508 bodov čo je ale veľmi slušný výkon.
Celkové hodnotenie
Plusy:
  • dobrá prenositeľnosť,
  • kvalitný display,
  • inteligentná klávesnica s podsvietením,
  • vysoký výkon procesora ale hlavne grafickej karty,
  • výborný pomer cena / výkon.
Mínusy:
  • malá a podľa nás zbytočná numerická klávesnica.
Bohužiaľ tento typ sa už nedodáva, k dispozícii je vyšší model G51JX IX052Z v nasledovnej konfigurácii:
Displej 15.6" HD (1366x768) Glare, procesor Intel® Core™ i7 720QM (1.6G, L2:6M, FSB1066MHz), pamäť 8192 MB DDR3 1066MHz, 500GB pevný disk (7200rpm), optická mechanika Blue Ray DVD Combo, grafická karta nVidia GeForce GTS 360M 1024MB DDR5 VRAM, Gigabit LAN, Wifi 802.11n, Bluetooth, zabudovaná video kamerka 2.0M pixels, 8-in-1 čítačka kariet (SD, MMC, MS, MS-Pro, mini SD, MS-Duo, MS-Pro), 1xHDMI, RJ-45, 4xUSB 2.0, 1xE-SATA, Altec Lansing reproduktory, batéria Li-Ion 6 článková, Windows 7 Ultimate Sk, rozmery 375 x 265 x 40mm, váha 3.3 kg, slovenská klávesnica, darček 3D okuliare,
Cena: 1650€ vrátane DPH.
Ak máte záujem, vieme notebook dodať, doviezť a odborne nainštalovať.
Ak máte otázky, napíšte nám alebo nás kontaktujte priamo.