Málo miesta na disku - PC servis, oprava počítačovMálo miesta na disku - PC servis, oprava počítačov

Málo miesta na disku

Ohľadom na tento problém rozlišujeme systémový disk a iné disky. Systémový disk to je ten na ktorom je nainštalovaný operačný systém, najčastejšie C:. Pokiaľ je málo miesta na inom ako systémovom disku treba z neho zmazať nepotrebné súbory alebo odstrániť aplikácie ktoré sa na ňom nachádzajú.
Ďalej sa budeme venovať len systémovému disku. Stane sa nám že sa stretneme s takýmto alebo podobným oznamom:
Windows XP
Málo miesta na disku - Windows XP 1
V prípade kopírovania súboru:
Málo miesta na disku - Windows XP 2
Windows Vista / Windows 7
Málo miesta na disku - Windows Vista alebo 7 1
Takto je zobrazený disk ktorý nemá dostatok miesta:
Málo miesta na disku - Windows Vista alebo 7 2
Čo znamená že disk bude čoskoro plný a pokiaľ sa tak stane počítač bude nefunkčný (operačný systém v počítači stále potrebuje určité množstvo voľného priestoru na disku na to aby fungoval - aj keď na počítači nič nerobíte, používa ho na tzv. dočasné súbory ktoré sú nevyhnutné pre to aby počítač fungoval).
Okrem štandardných možností ktoré nám ponúka Windows doporučujeme vykonať nasledovné kroky ktoré uvoľnia ešte viac miesta na systémovom disku.
Upozornenie: Nasledovný návod je určený pre tých ktorí vedia čo robia, pokiaľ si nie ste istí svojimi schopnosťami, poraďte sa s odborníkom. Autor tohoto článku ani PC Služba nezodpovedá za škody spôsobené nesprávnym aplikovaním nasledovného návodu. Väčšina použitých aplikácií je v angličtine a preto je nutná jej znalosť. Všetky použité aplikácie sú zadarmo pre domáce použitie.
  • Vyprázniť kôš (Recycle Bin).
  • Ak ste kúpili nový počítač s už predinštalovaným operačným systémom môžete vymazať všetky predajcom alebo výrobcom navyše dodané aplikácie pomocu nástroja PC Decrapifier. Program sa neinštaluje, len stiahne a spustí.
  • Odinštalujte aplikácie ktoré nepoužívate. Na toto je dobrý nástroj Safarp, má dve výhody: je rýchly a dokáže odmazať samotnú položku zo zoznamu bez odinštalovania (čo je užitočné napríklad ak sme aplikáciu zmazazali z disku ale stále ju máme v zozname medzi nainštalovanými programami) - ale postačí aj aplikácia na pridávanie a odoberanie programov dodávaná s Windows. V zásade sa riadime pravidlom - aplikácia zo zoznamu nainštalovaných o ktorej si nepamätáme čo presne robí alebo sme ju nepoužil viac ako pol roka tam nemá čo hľadať a môže sa vymazať.
  • Len pre Windows XP (Professional a Home) - zmazať záložné súbory vytvorené počas inštalovania záplat (tzv. hotfixov) pomocou XP Remove Hotfix Backup.
  • Použiť CCleaner na vyčistenie dočasných súborov a nepotrebných záznamov z tzv. registry (je to interná databáza operačného systému Windows v ktorej sú uložené skoro všetky informácie potrebné pre operačný systém). Programy na čistenie registry väčšinou narobia viac škody ako úžitku ale s týmto máme len tie dobré skúsenosti. Treba si podrobne prečítať manuál, bohužiaľ je len v angličtine. Program nájde aj tie dočasné súbory o ktorých operačný systém nevie a teda ich nedokáže zmazať.
  • Skontrolovať disk na veľmi veľké súbory ktoré môžu byť často "zabudnuté" na disku. Tu je ale nutné presne vedieť ktoré sa môžu a ktoré nemôžu zmazať. Vhodné nástroje na to sú FolderSize a WinDirStat.
Dva tipy na záver:
  • Vo Windows Vista existuje tzv. FolderShare Trash - je to priestor kam operačný systém ukladá zálohu zdieľaných súborov pokiaľ ich vymazávate z disku. V prípade že vo svojej sieti zdieľate veľké súbory ktoré ste vymazali - ich záloha stále existuje. Ak ich určite nepotrebujete skúste sa pozrieť do nasledovného adresára a zmažte tie ktoré určite nepotrebujete:
    C:\Documents and Settings\USER\Local Settings\Application Data\FolderShare\trash
  • V prípade používania virtuálnych počítačov sa často stáva že na disku ostanú nepotrebné virtuálne disky. Podľa použitého systému vitualizácie (VM Ware, Virtual PC, ...) je potrebné zdetekovať takéto virtuálne disky a ak nie sú potrebné tak ich zmazať.
Poznámka: Programy spomenuté v tomto článku sme vyskúšali na Windows XP Professional 32bit, Vista x64 SP2 a Windows 7 x64. Nezaznamenali sme žiadne problémy.
Ak máte otázky, napíšte nám alebo nás kontaktujte priamo.