Domáce multimediálne centrum na kľúč

Ponúkame portfólio nasledovných služieb
Inštalácia domáceho multimediálneho centra už za 50€ (router + ďalšie 3 zariadenia). Cena zahŕňa návrh, realizáciu vrátane nastavenia a výjazd. V prípade potreby je možná individuálna cenová kalkulácia. Poradíme a dodáme aj vhodné zariadenia za bezkonkurenčné ceny. Ak máte záujem neváhajte a napíšte nám alebo nás kontaktujte priamo.
Čo je to domáce multimediálne centrum?
V dnešnej dobe určite nie je zriedkavé mať v počítači uložené fotky, videá nakrútené vlastnou kamerou, rôzne zvukové záznamy a podobne. Súčastne s tým má už veľké množstvo domácností digitálny televízor, či už je to LCD, plazma alebo LED. Často sa v domácnosti nachádza aj domáca audio súprava so zosiľovačom a reproduktormi.
Ak to všetko prepojíme a pridáme pár ďalších zariadení, vznikne multimediálne centrum. Fotky a videá z počítača sa budú dať pozerať na televízore, hudba počúvať cez audio sústavu. Súčastne budú všetky dáta spoľahlivo uložené na dátovom úložisku, k dispozícii pre všetky počítače v domácnosti a čo je nadôležitejšie - zabezpečené voči prípadne poruche pevného disku.
Komponenty
Najdôležitejší je digitálny televízor ktorý by mal mať HDMI vstup. Pokiaľ bude postačovať zvuk z televízora, nepotrebujeme audio sústavu. Predpokladáme tiež že máme k dispozícii počítač na ktorom máme uložené multimediálne dáta (fotky, videá). Ďalej budeme potrebovať:
Dátové úložisko - najlepšie sieťové ktoré pripojíme do domácej počítačovej siete. Na toto úložisko budeme ukladať multimédia nie len z dôvodu zálohovania ale aj z dôvodu prístupu k nim aj bez toho aby sme zapínali počítač. Úložisko preto potrebuje rýchlu sieťovú kartu (aby boli dáta k dispozícii čím skôr) a miesto aspoň na 2 pevné disky. Musíme ho mať totiž odolné voči poruche pevného disku a pokiaľ ich máme dva, nastavené na zrkadlenie a jeden sa pokazí - nič zlého sa nedeje, všetky údaje máme na druhom, funkčnom. Existujú aj úložiská a viacero diskov a dajú sa nastaviť rôznym spôsobom, záleži od potreby.
Digitálny prehrávač - multimediálny streamer pre jednoduché prehrávanie videa s vysokým rozlíšením na televíznej obrazovke. Prehrávač slúči na zobrazenie multimediálneho obsahu z dátového úložiska na televízore. Pre väčšie pohodlie je dobré ak podporuje veľké množstvo formátov, video, zvukových a aj na obrázky - fotky. Väčšinou má svoje diľkové ovládanie a často umožňuje a zobrazovanie obsahu priamo z internetu (napríklad youtube a podobne). S televízorom ho prepojíme HDMI káblom a pripojíme do domácej počítačovej siete.
Router - celé riešenie je postavené na domácej počítačovej sieti a preto ho potrebujeme aby ju riadil a spostredkoval aj prístup do internetu. Dá sa použiť už existujúci, ak nevyhovuje rýchlosť WiFi, dá sa pridať rýchly prístupový bod, ak nevyhovuje rýchlosť lokálnej siete, dá sa použiť gigabitový switch.
Dátové úložisko
Spoľahlivé, univerzálne a cenovo nenáročné riešenie je použiť ZyXEL NSA320 - Multimediálny server s dvoma diskovými slotmi. Obsahuje v sebe aj multimediálny server s certifikáciou DLNA 1.5 a v prípade že sme vlastníkom televízora ktorý podporuje túto funkciu, nepotrebujeme digitálny prehrávač - streamer. Technológia má však určité obmedzenia (napríklad nie všetky televízory podporujú všetky formáty zvuku). Zariadenie má rôzne zaujímavé funkcie ako napríklad bittorrent klienta, FTP a HTTP server a podobne. A toto všetko nezávisle od PC.
ZyXEL NSA320 - Multimediálny server s dvoma diskovými slotmi
Najdôležitejšie je že obsahuje 2 pozície na pevný SATA disk. Tieto dva disky je možné nastaviť na zrkadlenie a zariadenie samé zabezpečí aby bol na obidvoch diskoch stále ten istý obsah. Užívateľ má pocit že pracuje s jedným diskom ale v skutočnosti sú to dva. Nevýhodou je že výsledná kapacita celého zariadenia je kapacita jedného (vždy toho menšieho) disku ale výhodou je že v prípade poruchy disku nestratíme žiadne súbory. A to je tá najdôležitejšia funkcia tohoto centrálneho úložiska na ktorom máme potom svoje rodinné fotky a videá v bezpečí. Jeho kapacita teda záleží podľa toho aké disky sa do neho nainštalujú.
Cena cca 130€ (bez pevných diskov).
Digitálny prehrávač
Xtreamer SideWinder 3 (bez WiFi)
 
Vhodným kandidátom na prehrávač je Xtreamer Sidewinder 3, nástupca obľúbeného Xtreamer Sidewinder 2. Multimediálny prehrávač Xtreamer SW3 s WiFi 802.11n (voliteľné) s čipom Realtek RTD1186, 512MB DDR3, 512MB Flash RAM ,Gbit LAN. Podporuje rôzne internetové služby ako napríklad Youtube, Picasa, internetové rádiá a podobne. Má zabudovaný Android 2.2, webový prohliadač, české OSD menu s podporou slovenských titulkov. Voliteľný pevný disk 2,5" až 1TB SATA. Podpora väčšiny audio/video/foto formátov, výstup HDMI 1.4 (3D), kompozitný, komponentní AV, optický a koaxiální audio výstup, 2 x USB 2.0 host, 1 x USB 3.0, čítačka kariet, FTP server, NFS, uPnP, Samba klient/server.

- Nová generácia procesorov Realtek RTD1186 / 750GHz / 512MB DDR3
- Podpora DTS-HD Master Audio i Dolby True HD (až 7.1 kanálov)
- Podpora 3D BD ISO filmov, SBS, half SBS
- Gigabitová LAN
- Zabudovaná Wifi-N s anténou (voliteľná)
- Interný 2,5" SATA disk s kapacitou až 1TB (voliteľný)
- HDMI 1.4 - podpora 3D HD videa (až 1080P)
- USB 3.0 pre pripojenie k PC
- Integrovaný webový prohliadač
- Podpora BlueRay ISO a DVD IFO/ISO
- Podpora online prehrávania videa z internetu (Xtreamering)
- Zabudovaný Facebook, Wikipedia, GrooveShark, YoutubeXL, Picasa, Flickr a iné
- České OSD menu, podpora slovenských titulkov
- Možnosť inštalovat internetový servis xLiveCZ 
- Možnost bootovania druhého systému Android 2.2
- Samba, FTP, uPnP, Transmission
- Podpora DLNA
- Pasívne chladenie, tichý chod


Cena cca 130€

Router
Riadi celú domácu sieť a sprostredkúva pripojenie do internetu. V tomto prípade použijeme router ktorý má WAN časť typu ethernet, teda vhodný na pripojenia do internetu typu FiberNet alebo Chello. Mnohé detaily o routeroch sa nachádzajú na špeciálnej stránke venovanje len tejto problematike - Ktorý WiFi router je vhodný a bude fungovať. Pre riešenie multimediálneho centra doporučujeme router s parametrami ako má ZyXEL NBG-419N v2. Má totiž plnú podporu WiFi 802.11n (až do 300Mbps čo je nutné ak sa prehrávač pripája cez WiFi) a jeho riadiaci čip zvláda aj vyššie rýchlosti a viacero zariadení pripojených k lokálnej sieti.
ZyXEL NBG-149N v2
Cena: 45€
Schéma
Schéma zapojenie multimediálneho centra v domácej počítačovej sieti
Príklad cenovej kalkulácie
Zariadenie Cena
Dátové úložisko ZyXEL NSA320 130€
2 x pevný disk 2TB WD20EARX (pri nastavení zrkadlenia bude kapacita úložiska 2TB) 180€
Digitálny prehrávač Xtreamer Sidewinder 3 130€
Router ZyXEL NBG-419N v2 45
Inštalácia, káble 44€
Spolu 529€

Uvedené ceny sú vrátane DPH.

Kalkulácia zahŕňa výjazd, konfiguráciu a uvedené zariadenia. Ceny zariadení platia len pri realizácii centra. Na všetky zariadenia je záruka minimálne 24 mesiacov.
Ak máte otázky, napíšte nám alebo nás kontaktujte priamo.