Funkcie Windows 8

Better multimonitor support - lepšia podpora viacerých pripojených displejov. Boli pridané nové možnosti, napríklad zobraziť lištu so všetkými tlačítkami na každom displeji, zobraziť len tie tlačítka kde sú otvorené okná, len na hlavnom displeji a podobne.

Connected standby - nová možnosť vypnutia PC. Umožňuje Metro aplikáciám zostať pripojené k servru, aj pokiaľ je počítač v pohotovostnom režime. Musí byť podpora aj zo strany hardvéru.

File history - náhrada súčasnej funkcie zálohovania. Automaticky sa ukladajú predošlé verziu súboru a v prípade potreby je možné sa vrátiť v histórii súboru naspäť v čase. Funkcia veľmi podobná Time Machine operačného systému Mac OS X.

Internet Explorer 10 - posledná verzia internetového prehliadača Internet Explorer. Vyznačuje sa najmä podporou CCS3, hardvérovej akcelerácia a HTML5. Vo Windows 8 má 2 užívateľské rozhrania, tzv. Metro (bez zásuvných modulov) a klasická desktop verzia. V prípade 64 bitovej verzie Windows 8 bude štandardne používaná 64 bitová verzia prehliadača. Dokáže fungovať v tzv. "Enhanced Protected Mode".

Mobile broadband features - zlepšená podpora mobilného pripojenia priamo v operačnom systéme. Pripojenie nie je viazané na modem ako doteraz ale cez SIM kartu a operátora priamo na sieťové pripojenie. Prístup je priamo na Štart obrazovke čo umožní pohodlne spravovanie pripojenia počítača hlavne pokiaľ ja jedná a notebook ktorý je buď pripojený cez WiFi alebo cez mobilnú sieť.

Picture password - nový spôsob prihlásenia, pre zariadenia s dotykovým displejom. Namiesto hesla sa použije kombinácia obrázku a pohybu prstom po ňom(tzv. gesto, z angl. gesture).

Play To - prehrávanie hudby, videa, obrázkov na inom zariadení v rámci lokálnej sieti, napr. na TV, Xbox a podobne.

Refresh and Reset of OS - funkcia Refresh preinštaluje Windows 8 ale ponechá užívateľské dáta, väčšinu nastavení a Metro aplikácie. Použitie Reset obnoví operačný systém Windows 8 do továrenského nastavenie a vymaže všetky úžívateľské údaje.

Trusted boot - zabezpečenie bootovacieho procesu proti infekcii vírusom. Počítač je možné spustiť len s certifikovaným zavádzačom = nemodifikovaným vírusom. Ochranu bude možné vypnúť pre nainštalovanie iného operacného systému ako Windows 8, napr. Linux.

Účet Microsoft - Známy aj ako Microsoft Wallet, Microsoft Passport, .NET Passport, Microsoft Passport Network, alebo Windows Live ID. Jedinečný užívateľský účet pre prístup ku všetký webovým službám Microsoft.

Windows Defender - antivírusový systém od autora operačného systému, bezplatný.